четвер, 9 серпня 2012 р.

Із селянина - у бізнесмени


Щонайменше 1000 гривень за оренду гектара землі, ринки без посередників та доплати за велику рогату худобу – ось те, що, на думку Уряду, поверне українське село до життя. У чому ж полягають нововведення?
Як часто ми чуємо про те, яка в Україні родюча земля і як при цьому тяжко живеться нашим селянам. Дивно виходить – з одного боку, наші чорноземи навіть в Конституції названі національним багатством, з іншого – люди, котрі працюють на землі, не мають можливостей для вигідної реалізації своєї продукції та умов для праці. Висновок – нашу систему треба покращувати.

Безлад із паями


Земельний пай, на відміну від ділянки, є лише умовною часткою у спільному майні. Тобто, для отримання своєї частки доходу сільгосппідприємства у селянина немає чітко прописаних прав. Цей стан викликав багато зловживань у минулому, з якими люди вже настільки звиклися, що навіть не сподівалися на кращі зміни.
Нарешті, уперше за два десятиліття, Уряд конструктивно взявся за втілення земельної реформи. До Верховної Ради внесено законопроекти, що забезпечать повноцінне використання сільгоспугідь їхніми власниками.
Відтепер усі паї буде переведено у земельні наділи з чітко зафіксованими межами. Власники зможуть повноцінно розпоряджатися наділами – обробляти їх самостійно або здавати в оренду (відповідно – і відмовляти орендарям, якщо умови договору їх не влаштовуватимуть). Власник також зможе продати свій наділ або використати його як заставу для отримання кредиту у Земельному банку, а це відкриє нашим селянам можливості розпочати свій бізнес або переїхати до кращої оселі.
Поки що більшість селян не ризикують засновувати автономне господарство і вважають за краще здавати свої паї в оренду великим фермерським господарствам і агрофірмам. Для допомоги селянам з початку 2012 року Кабмін підвищив вартість сільгоспугідь майже удвічі – з 11,9 до 20,9 тис. грн. за гектар. Цей показник є базовим для розрахунку усіх земельних платежів, зокрема орендної плати, яка завдяки цьому зросла у середньому по країні до 443 грн. за гектар. Вартість оренди буде встановлено на рівні 5% від оціночної вартості земельного наділу, тобто не менше 1000 грн. за гектар. Планується подальше підвищення вартості угідь, відтак і сума за оренду гектара суттєво збільшиться в найближчі роки.

Із селянина - у бізнесмени


Історично і фактично Україна є аграрною державою, саме тому ефективна економіка неможлива без продуктивного села. Для відродження села, у свою чергу, потрібні хазяї, що бажають і готові встати «на ноги». У нас є такі люди, і Уряд забезпечить їм цільову підтримку, зокрема, сприяння у придбанні сільгосптехніки.
Уряд також сприятиме створенню сільськогосподарських кооперативів і стимулюватиме приватні молокозаводи до інвестицій у ці структури. Всього по Україні планується створення, щонайменше, 1500 нових обслуговуючих кооперативів, і сприяння їх розвитку вже є пріоритетом у багатьох регіонах України. Серед таких – Херсонська, Полтавська, Черкаська, Донецька та інші області. Кооператив – це оптимальне рішення для тих, хто бажає працювати і заробляти великі гроші, але не має достатніх ресурсів для самостійного розвитку.
Селяни і жителі великих міст однаково мріють про звільнення від диктату посередників-перекупників, тому Кабмін обіцяє підтримку прямого збуту сільгосппродукції за допомогою створення великих регіональних оптових ринків. У Київській, Донецькій, Львівській областях вже працюють оптові ринки, на яких сільгоспвиробники реалізують свою продукцію за вигідними цінами, як для себе, так і для споживачів. Уряд планує побудувати, як мінімум, по одному оптовому ринку в кожній області.

«Безпосередньо в руки фермеру»


«Я вимагаю від посадовців не відволікати працівників сільського господарства бюрократичною тяганиною, - повідомив на урядовій нараді 11 липня Прем’єр-міністр Микола Азаров. – Звертаю увагу керівників контролюючих і правоохоронних органів на те, що втручання необхідне лише там, де є обґрунтовані сигнали про зловживання, а не з будь-якого приводу». Обурення глави Уряду було викликане практикою силових і фіскальних органів влаштовувати нескінченні перевірки витрачання коштів, що надані урядом на підтримку сільгоспвиробників.
Для запобігання зайвому тиску від перевірок чиновників у квітні  Уряд розробив механізм дотації «безпосередньо в руки фермеру». За утримування молодняка великої рогатої худоби, яка народилася в індивідуальних господарствах, і за збереження його до певного віку селянам виплачується спеціальна бюджетна дотація – 1000 грн. за голову. Це найбільша сума допомоги, яку за весь час незалежності отримували господарі худоби. Причому, для отримання дотації достатньо лише копії паспорта, ідентифікаційного коду та номера банківського рахунку. Завдяки цій політиці з початку 2012 року поголів’я великої рогатої худоби вже перевищило 450 тис. голів. Це абсолютний рекорд за останні 20 років.
• Марія Висока

Немає коментарів:

Дописати коментар

МИНУЛЕ НЕ ВЕРНУТИ

Збірка віршів "МИНУЛЕ НЕ ВЕРНУТИ" Автор Олексій Савчин ТЕЧУТЬ ЛІТА Течуть літа, мов  хвилі  У безвість неосяжну  Пристрасні, гіркі...